İstanbul LGBTT
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Bifobi Nedir?

Bifobi Nedir?

Tarih 28 Şubat 2010, 01:59 Editör tds

Korkuların ve nefretlerin temelinde aciz olma duygusu yatar. Bir insan bir şeyden korkuyor ise temel olarak o şeye karşı aciz bir durumdadır.

Ve korktuğu şeyler insanın başına gelince korku bir süre sonra yerini soğuk bir nefret duygusuna bırakır. Nefret duygusu da temelde kendi acizliğimize karşı kendimizi koruyamamış olmamızın getirdiği bir pişmanlık duygusudur. Korku ve nefret temel olarak karşısında aciz kaldığımız ve çözüme ulaştıramadığımız durumlar, kişiler ve olaylar karşısında ortaya çıkar. Kendini yeterince güçlü hisseden, her sorununu çözebilecek düzeyde olan bir insanın korkmaya ve yenilgileri sonunda nefret duygusunu beslemeye ihtiyacı yoktur. Korku ve nefret aslında zayıf insanlara ait olan duygulardır…

Akıllı insanlar yenilgilerinden ve geçmişte yaşadıkları acılardan bahsetmeyi severler. Çünkü bu tür insanlar aslında hayattan nasıl ders aldıklarını göstermektedirler…

Evet toplum olarak korkuyoruz! Hepimizin aşamadığı korkular ve anlamsız, acımasız korkuları var. Beşikten mezara, evden işe, sokaktan parka kadar her yerde etrafımızı saran korkular var. Bu korkular bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde yaratılıyorlar. Özellikle yaşadığımız toplum içerisinden insanlara korkma en çok öğretilen duyguların başında gelmektedir. “Yabancıdan kork”, “canavardan kork”, “doktordan kork” Gerçi korkuların en anlamsızı bir insandan korkmaktır. Bir insanı sevmek veya sevebilmek korkunun ve korku ile gelecek birçok önyargının çözümünü sağlayacak en önemli anahtardır.

Ancak bu ülkede insanlara korkularının nasıl yenileceği asla öğretilmez. Ancak çocukluktan bu yana sadece ve sadece korkmayı ve sahip olunan korkuları güçlendirmek öğretilir. Ancak korkulardan kurtulmak ve korkularla baş etmek asla öğretilmez…

Bu şekilde zayıf ve kendini tekrar eden insanlar yaratılır.

Sonuçta hayalet hikâyeleri ile yaşayan, kendine güveni olmayan, korkak insanlar yetiştirilir bu ülkede.

Tüm korkuların temelinde çaresiz olmak ve yetersizlik duygusundan kaçış yatar. Korku aslında hayvani bir duygudur ve hayvanların bazı olaylar üzerinde mantıkları ile çözüm bulamamalarından kaynaklanır. Öyle ki bir hayvan en ufak problemi çözme karşısında aciz kalabileceği için bütün problemler ve problem olabilecek tüm belirsizlikler onun için bir korku kaynağıdır.

Çünkü sorunu çözemeyebilir ve sorun onun için bir yok olma ve mahvolma durumu yaratabilir.

Bifobi bu anlamda hiçbir mantıklı neden olmadan biseksüellerden ve biseksüellikten korkma, nefret etme ve toplumda biseksüel olduğu açıkça bilinen insanlara karşı açık, kapalı veya duygusal şiddet uygulama davranışıdır. Temel olarak insanların iç çelişkilerinden ve kendi yetersizliklerinden kaynaklanan psikolojik bir hastalıktır.

Ve bu hastalığa sahip insanların çok basit ve temel olarak yanlış bir mantık teknikleri vardır: genelleme. Bu insanlara göre bir olay, olgu ve kişi karşısında yaşadıkları tek bir deneyim, bütün türe mal edilmektedir. Bir yerde ayağınız kaydıysa aynı yerde yürürken yine kayacaktır. Bu mantığa göre örneğin bir biseksüel hırsızlık suçu işlediyse bütün biseksüeller hırsızdır. Ve bu mantık türü bifobik insanların kullandığı en temel mantık yürütme yoludur.

Cinsiyet kimliği ile cinsel yönelim arasında bir fark vardır. Bir gay erkek cinsiyet kimliği olarak erkektir, ancak cinsel yönelim olarak bu kişi bir gaydir. Bu nedenle bir gay veya Lezbiyen olmak yataktaki, cinsel roller ve yataktaki partnerinizin cinsiyeti ile alakalıdır. Bir gay cinsiyet kimliği olarak erkektir.

Hayatımda karşılaştığım birçok gay ve lezbiyen inanılmaz derece de bifobik davranışlar sergilemekteydiler. Bunu görmek için Türkiye’de çalışan LGBTT örgüt ve oluşumlarına bakmanız bile yeterli olmaktadır. Türkiye’de ki LGBTT örgüt ve oluşumları çoğu zaman Biseksüel bireyleri yok sayar. Bu tür örgütlerde temel konu çoğu zaman erkek eşcinseller ve onların sorunları olmaktadır. Ancak konu Biseksüellere geldiğinde böylesi örgütlerin bile içlerinde suratlar asılmaya ve biseksüellik konusunu hemen kapatılmaya çalışılmaktadır. Birkaç ay önce Lambda İstanbul derneğinin e posta grubunda sadece Biseksüel olduğum için küfür ve hakaret içeren bir mail aldım. Konu ile ilgili olarak yüzlerce üyesi olan grupta hiç kimse bu maile karşı bir şey yapmadı. Sanki çok olağan bir durum varmış gibi bir hareket sergilediler. Ancak birisi eşcinsellik cinsel yönelimini eleştiren bir mail atsaydı sanırım tüm grup üyeleri buna tepki verir ve kendilerini olabildiğince savunurlardı. Ne de olsa eşcinseller arasında bile Biseksüellik makbul olmayan bir davranıştır!

Peki nereden gelir Bifobi? Bifobinin nedenleri ve gelişimi nasıldır?

Bifobi konusu temel olarak iki farklı madde altında incelenmelidir. İlk olarak eşcinseller arasında Bifobinin neden oluştuğunu açıklamalıyız.

Birçok eşcinsel için bir partner bulabilmek ve onunla mutlu bir ilişki ve hayat sürdürebilmek oldukça zor bir süreçtir. Türkiye’de birçok eşcinsel için birini bulmak değil, henüz bir başka eşcinsele ulaşmak bile oldukça zordur. Birkaç büyük kent dışında bu ülkede eşcinsel bireyler yalnız yaşarlar ve bir partner veya sevgili bulmaları oldukça zor bir durumdur.

Eşcinselliğin bazen insanlar için yalnız olma gibi bir problem getirdiğini düşünüyorum. Ve bu yalnızlık içerisinde bulunan sevgilinin değeri gerçekten çok büyüktür. Ancak eşcinsel bireylerin kendi hayatlarında bir şekilde sevgililerini kaybetmeleri onlar için çok büyük bir dram olabilir

Bu haber 3822 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

LGBTT Karşıtı Fobi ve Politikalar

Heteronormativite Nedir?

Heteronormativite Nedir? Heteronormativite insanları hayatta doğal rollere sahip iki ayrı ve tamamıyla farklı cinsiyete (erkek ve dişi) ayır...

Homofobi Nedir

Homofobi Nedir Türkçeye eşcinsel korkusu olarak çevrilebilecek homofobi, en genel anlamıyla eşcinselliğe ve eşcinsellere karşı duy...

ANKET

İstanbul LGBTT'yi ne kadar tanıyorsunuz?
Tüm Anketler

Trans X TurkeyTrans X Türkiye, Türkiyedeki trans* bireyler hakkında ve onların haklarını desteklemek için oluşturulan bir internet portalıdır. Bu portal trans* bakış açısı ile geliştirilmiştir ve trans* bireyler tarafından gerçekleştirilecektir.

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Trans X Projesi'nin ana partnerlerinden birisidir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi