İstanbul LGBTT
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Pembe Hayat ve İstanbul LGBTT: Cinayetlerin Failleri Yakalanmalı

Pembe Hayat ve İstanbul LGBTT: Cinayetlerin Failleri Yakalanmalı

Tarih 16 Mayıs 2010, 16:22 Editör ilker

Pembe Hayat ve İstanbul LGBTT: Cinayetlerin Failleri Yakalanmalı

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği ve İstanbul LGBTT Sivil Toplum Girişimi, “Öfkeliyiz”başlığıyla yapılan açıklamada,, 27 Nisan 2010 Salı sabahı saat 05.45 sularında, İzmir’de işlenen cinayetlerden üzüntü duyduklarını belirttiler. Transeksüel arkadaşları Azra’nın arabasının içinde başından silahla vurularak öldürülmüş şekilde bulunduğuna da yer verilen açıklamada, “Trans bireyleri yaşam hakları noktasında endişeye sevk eden bu gibi nefret cinayetlerinin yetkililer tarafından acilen soruşturulmasını, faillerinin yakalanıp adalete teslim edilmesini istiyoruz. Aksi takdirde, bundan sonra gerçekleşecek her türlü saldırı veya cinayetin sorumlusunun yasal ve fiili önlemleri almakta geciken devlet olacağını bir kere daha tekrarlamak istiyoruz” denildi.
İzmir’de daha önce işlenen iki cinayet sonrası Azra’nın öldürülmesinin önceki cinayetlerde kullanılan tabancada bulunan mermi kovanlarının aynı çıkmasının, cinayetlerin ‘planlı’ işlendiğine dair kuşkuları artırdığını belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Son günlerde Silah Edinme Kanunu ile hükümetin bireysel silahlanmayı teşvik edecek ve silahlı saldırıları artıracak çalışmalar yapması anlaşılır gibi değildir. Bu noktada, halihazırda nefret cinayetine maruz kalmakta olan eşcinsel, biseksüel ve trans bireyler hükümetten yaşam haklarını güvence altına alacak önlemler beklerken, kendilerini endişeye sevk eden uygulamaların muhatabı olmaktadırlar.
Yıllardır homofobik ve transfobik şiddete karşı sesimizi yetkililere duyurmaya çalışıyoruz. Ancak, her geçen gün bir nefret cinayetine daha tanık oluyoruz. Azra’nın vahşice öldürülmesi ilk değil. 2006 yılından bu yana, 45′in üzerinde lezbiyen, gey, biseksüel ve trans birey vahşice katledildi. 2010 yılında da bildiğimiz 6 nefret cinayeti daha işlendi, onlarca homofobik ve transfobik saldırı yaşandı.
Öldürülen LGBT arkadaşlarımızın ardından ‘Daha ne kadar sessiz kalacaksınız?’ diye defalarca sorduk. Yetkililerin seyirci kalmasından cesaret alan katiller şiddette sınır tanımaz bir şekilde saldırılarına devam ediyorlar. İzmir’den gelen haber hepimizi dehşete düşürdü. Vahşice işlenen cinayetten dolayı üzüntü içindeyiz. Cinayetlerinin yetkililerce acilen soruşturulmasını, faillerinin yakalanıp adalete teslim edilmesini istiyoruz. Aksi takdirde, bundan sonra gerçekleşecek her türlü saldırı veya cinayetin sorumlusunun yasal ve fiili önlemleri almakta geciken devlet olacağını bir kere daha tekrarlamak istiyoruz
Cinayetlere Sessiz Kalma, Nefrete Ortak Olma! Homofobi ve Transfobiye Son! LGBTT’ler Vardır, Alışın!”

DHA, 27.4.2010

Bu haber 2042 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Basında İstanbul LGBTT

Şişli Kurtuluşta sokak ortasında travesti cinayeti!

Şişli Kurtuluşta sokak ortasında travesti cinayeti! İstanbulun Şişli ilçesine bağlı Kurtuluş semtinde Serdar Şeran (31) adlı travesti sokak ortasında boğazı kesilerek ...

Translara Trafik Polisi Balyozu

Translara Trafik Polisi Balyozu Travesti Ve Transseksüellere Trafik Ve Kabahatler Kanununa Muhalefetten Ceza Yağıyor

ANKET

İstanbul LGBTT'yi ne kadar tanıyorsunuz?
Tüm Anketler

Trans X TurkeyTrans X Türkiye, Türkiyedeki trans* bireyler hakkında ve onların haklarını desteklemek için oluşturulan bir internet portalıdır. Bu portal trans* bakış açısı ile geliştirilmiştir ve trans* bireyler tarafından gerçekleştirilecektir.

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Trans X Projesi'nin ana partnerlerinden birisidir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi