İstanbul LGBTT
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Kabahatli değil, LGBTT'liyiz...

Kabahatli değil, LGBTT'liyiz...

Tarih 19 Mayıs 2010, 19:47 Editör ilker

EHP LGBTTliler ve Kadın Kapısı Derneği yöneticileri, Türkiyede travesti ve transseksüellere karşı giderek artan nefret cinayetlerinde düzenin rolünü tartıştı

EHP LGBTT’liler ve Kadın Kapısı Derneği yöneticileri, Türkiye’de travesti ve transseksüellere karşı giderek artan nefret cinayetlerinde ‘düzenin rolü’nü tartıştı

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinden dolayı Travesti ve Transseksüellerin hayatın her alanında ayrımcılığa ve şiddete maruz kaldığını hatırlatan İstanbullu LGBTT’liler, düzenin yarattığı nefrete karşı örgütlü olduklarını ve  haklarını alana kadar mücadele edeceklerini  vurguladı. Travesti ve transseksüeller içinde bir açılım başlatılmasını talep eden LGBTT ve EHP’liler, ötekileştirme politikalarının derhal son bulmasını istedi.

‘DÜZENİN NEFRETİNE KARŞI ÖRGÜTLÜYÜZ’
Taksim, Feridiye Caddesi’nde bulunan Başka Kültür evinde travesti ve transseksüellere karşı giderek artan nefret cinayetlerini masaya yatıran İstanbul LGBTT Girişimi,  EHP LGBTT’liler ve Kadın Kapısı Derneği yöneticileri, halkı her gün polis şiddetine maruz kalan ve sistemin dayatmasıyla katledilen transseksüellere sahip çıkmaya çağırdı. Şiddete karşı tüm toplumu sessiz kalınmaması yönünde duyarlı olmaya çağıran LGBTT’liler, yaşadıkları baskıları örnek vererek Türkiye’de Transseksüel olmanın zorluklarını tüm çıplaklıyla ortaya koydu.

LGBTT CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!
İstanbul LGBTT Girişimi kurucularından Ebru Kırancı ve Demet Demir, EHP LGBTT Genel Yardımcısı Elif Karan ve Kadın Kapısı projesi danışmanı Şevval Kılıç’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, kendi yaşantılarından örnek vererek Transseksüellerin Türkiye’de yaşadığı baskıları vurguladı. Açılış konuşmasını yapan İstanbul LGBTT Girişimi Kurucularından Ebru Kırancı, katledilen Transseksüel Rita Hester’ın vahşice öldürüldüğü bugünde, travesti ve transseksüel cinayetlerinin politik olduğunu söylemek için buluştuklarını belirti.

Namus cinayetlerine karşı ceza indiriminin kaldırılmasına rağmen transseksüelleri öldürenlerin  ya hiç ceza almadığını ya da mahkemede verdiği ifadelerle cezasının indirilip bir kaç sene yatıp çıktığına dikkat çeken Kırancı,  Türkiye’de travesti ve transseksüellerin katledilmesinin devlet tarafından adeta ödüllendirildiğini vurguladı.

Bu baskının transseksüellerin artık evinden dışarı çıkamama boyutuna vardırdığına dikkat çeken Kırancı, düzen tarafından körüklenen nefret cinayetlerin ve söylemlerin son bulması için öncellikle yasalarda köklü değişikler yapılması gerektiğini altını çizdi. Kırancı, Anayasanın 10’uncu maddesine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin eklenmesini, transseksüellerin çalışabilmesi için kota uygulanmasının kaldırılmasını ve nefret cinayetleri işleyenlerin ömür boyu hapse mahkum edilmesini istedi.

‘BİZ VARIZ, BUNA ALIŞIN!’
LGBTT mücadelenin travesti ve transseksüellerin polis tarafından Eskişehir’e sürgün edilmesine tepki olarak yapılan açlık grevleriyle başladığını hatırlatan İstanbul LGBTT Girişimi Kurucularından Demet Demir, bu grevden sonra kendilerine yönelik baskı ve şiddetlerin azaldığını ama bu son 5 sene içerisinde şiddetin yerini cinayetlere bıraktığına dikkat çekti. Katledilen yüzlerce arkadaşlarının adına hakları için hiç bir zaman geri adım atmadıklarını belirten Demir, bugün dünden daha çok örgütlü olduklarını dile getirdi. Cinayet zanlılarının yakalandığı zaman “Ben onu kadın zannetmiştim.
Bana jigolo dedi ya da pasif ilişkiye girmemi istedi” bahanelerini öne sürerek cezalardan kurtulduklarına dikkat çeken Demir, bir çok katilin bu cinayetleri transseksüellerin para veya eşyalarını çalmak adına işlediklerini de söyledi.

Buna karşın toplumda transseksüellere karşı yaratılan nefret imajı yüzünden katillerin alkışladığını da belirten Demir, düzenin yaratığı  nefret zihniyeti değişmedikçe insan haklarından söz edilemeyeceğini vurguladı. 1999 depreminde bile suçlandıklarına dikkat çeken Demir, ‘Resmen Marmara bölgesinde çok travesti ve transseksüel olduğu için deprem oldu” gibi şeyler söyleyenler oldu, düşünebiliyor musunuz? Bizleri canavar olarak lanse etmekten vazgeçsinler. Biz varız ve var olacağız buna alışın” diye konuştu. 1996’dan beri AİDS’e karşı ve seks işçilerinin hakları için mücadele ettiklerini belirten Kadın Kapısı danışmanı Şevval Kılıç, son 5 yılda transseksüellere karşı insan ihlalleri gündeme geldiği için çalışmalarını bu yöne çevirdiklerini dile getirdi. Polis şiddetinin, halkın uyguladığı şiddeti geçtiğine dikkat çeken Kılıç, bu baskılar son bulana kadar mücadelede aktif bir biçimde yer alacaklarını duyurdu.

EHP LGBTT Genel Yardımcısı Elif Karan ise, İstanbul’da 3 aydır yürütülen örgütlü mücadeleyle bir şeylerin değişebileceğini bir kere daha gördüklerini ifade etti. Artık Beyoğlu’ndaki polisin rahatça ceza kesemediğini dile getiren Karan, bu yüzden, sadece şikayet eden bir örgütleme değil,toplumsal yapılanmayı değiştirmeyi hedefleyen bir mücadele yürütülmesinin önemli olduğunu vurguladı. Medya’yı da yanlarına alarak erkek egemen sistemin yarattığı nefret politikalarına karşı artık örgütlü olduklarını duyuran Karan, Nefret cinayetlerine karşıyız ve mücadeleyi daha da büyüteceğiz” dedi.

‘TC devleti sapına kadar Türk, Sünni ve erkek’
‘20 KasIm Nefret Suçu Kurbanları Trans Bireyleri Anma Etkinleri Anma Günü’ kapsamında Pembe Hayat Derneği bir panel düzenledi.

Petrol-İş Sendikası konferans salonunda gerçekleşen panele çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcisi katıldı. Panelde LGBTT bireylerin (Lezbiyen Gay Bikseksüel Travesti Transseksüel) maruz kaldıkları şiddete ve ölümlere dikkat çekildi.

Alevi Enstitüsü adına konuşan Dr. Ali Murat İrat, Türkiye’deki devletin sapına kadar Türk, Sünni ve erkek olduğunu ifade ederek, "Türkiye’nin bütün sapkınları birleşin" diyerek şiddete karşı şiddet mağdurlarının bir araya gelmesini önerdi.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De! hareketinden konuşmacı olarak katılan hukukçu Hüseyin Öntaş, "Bütün nefret suçları önyargı, yaftalama, tipikleştirmeden doğar. Suç işleme ise öteki insana insan olarak değil müstahak olarak bakılmasından kaynaklanıyor" dedi. Irkçılığın ve ayrımcılığın kibirlik hastalığından doğduğunu ifade eden Öntaş, bu hastalıkla itilaf yöntemiyle değil karantina altına alınarak, teşhir edilerek mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Ankara İl Başkanı Songil Erol Abdil ise parti olarak yaptıkları çalışmaları anlattı. Abdil, "Geçen yıl yüzde 40 olan kadın kotasının ismini partimizde uzun yıllar çalışmış olan travesti arkadaşımızın önerisiyle cinsiyet kotası olarak değiştirdik. Anayasayı da değiştirmemiz lazım. Toplumun tüm ezilenleri bir araya geldikçe bu anayasayı değiştirecek güce kavuşacağız” diye konuştu.

Zeynep Kuray, Cihan Eligüzel, Ankara

Birgün, 23.Kasım.2009

Bu haber 2461 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Basında İstanbul LGBTT

Şişli Kurtuluşta sokak ortasında travesti cinayeti!

Şişli Kurtuluşta sokak ortasında travesti cinayeti! İstanbulun Şişli ilçesine bağlı Kurtuluş semtinde Serdar Şeran (31) adlı travesti sokak ortasında boğazı kesilerek ...

Translara Trafik Polisi Balyozu

Translara Trafik Polisi Balyozu Travesti Ve Transseksüellere Trafik Ve Kabahatler Kanununa Muhalefetten Ceza Yağıyor

ANKET

İstanbul LGBTT'yi ne kadar tanıyorsunuz?
Tüm Anketler

Trans X TurkeyTrans X Türkiye, Türkiyedeki trans* bireyler hakkında ve onların haklarını desteklemek için oluşturulan bir internet portalıdır. Bu portal trans* bakış açısı ile geliştirilmiştir ve trans* bireyler tarafından gerçekleştirilecektir.

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Trans X Projesi'nin ana partnerlerinden birisidir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi