İstanbul LGBTT
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Translara Trafik Polisi Balyozu

Translara Trafik Polisi Balyozu

Tarih 22 Mayıs 2010, 20:10 Editör ilker

Travesti Ve Transseksüellere Trafik Ve Kabahatler Kanununa Muhalefetten Ceza Yağıyor

Karşımızda Oturanlar Sorunlarını Anlatmak İçin Bizi Bekleyen Travesti Ve Transseksüeller. Onların Şu Sıralarda Dertleri Çok Büyük. Çünkü İstanbul Polisi, Travesti Ve Transseksüellere Nefes Aldırmıyor. Kabahatler Kanunu Ve Karayolları Trafik Kanunu Maddelerine Göre "gelişigüzel" Ceza Yazıyorlar. 69 Liralık Bu Ceza Travesti Ve Transseksüelleri Canlarından Bezdirmiş Durumda. Ceza Sadece Seks İşçilerine Yönelik Değil. Travesti Ve Transseksüellerin Tamamına Uygulanıyor. Yolda, Markette, Kuaförde Ya Da Gezerken Bir Polis Sizi Çağırıyor, Makbuzunuzu Yazıyor Ve Cezanızı Kesiyor. Konunun Mağdurları Ve İlgili Dernekler Yeni Aktüel'e Anlattı

Çok da bakımlı olmayan bir hanın merdivenlerini tırmanıyoruz. Geç kalınmış bir randevuya yetişmek için sağımıza-solumuza pek de fazla bakmadan basamakları hızlı hızlı çıkıyoruz. Karşımıza çıkan mor kapı aradığımız yere geldiğimizin işareti. Kapı yavaşça açılıyor. İçerisi hanın genel görüntüsü ile uyumlu; bakımsız bir yer. Ortada sıradan bir masa var. Beş-on kişilik bir grup sessizce, saçlarının kızıl boyası açılmış bir kadının karşısındaki bir başka hemcinsine anlattıklarını dinliyor. Zaman zaman söze karışan dinleyiciler duygularını yüksek sesle dile getirmekten çekinmiyor.

İstanbul LGBTT (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Travesti, Transseksüel) Sivil Toplum Girişimi'nin ofisindeyiz. Karşımızda oturanlar da sorunlarını anlatmak için bizi bekleyen travesti ve transseksüeller. Onların şu sıralarda dertleri çok büyük. Çünkü İstanbul Polisi, travesti ve transseksüellere nefes aldırmıyor. Kabahatler Kanunu ve Karayolları Trafik Kanunu maddelerine göre ceza yazıyorlar. 69 liralık bu ceza travesti ve transseksüelleri canlarından bezdirmiş durumda. Ceza sadece seks işçilerine yönelik değil. Travesti ve transseksüellerin tamamına uygulanıyor. Yolda, markette, kuaförde ya da gezerken bir polis sizi çağırıyor, makbuzunuzu yazıyor ve cezanızı kesiyor.

Son dönemde İstanbul'da ceza almış onlarca travesti ve transseksüel var. Ancak bu uygulama Türkiye için yeni değil. Ankara'da 2007'den beri uygulanıyor, İzmir'de de hemen hemen aynı tarihlerde başlamış. Şimdi İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın İstanbul'a gelmesiyle birlikte Türkiye'nin en büyük metropolüne sıçramış. Son günlerde ise ceza salgını Adana'ya ulaşmış. Dertlerini dinlemek için görüştüğümüz travesti ve transseksüellere bir dokunduk, bin ah işittik.

Balyoz Timi kuruldu
İstanbul LGBTT ofisinde ilk sözü Seyhan Arman alıyor. Arman tiyatrocu, İstanbul'a Adana'dan gelmiş. Yıllar önce de ameliyat olmuş, yani transseksüel. İşinde, gücünde bir isim. Travesti ya da transseksüel dendiğinde ilk hatırımıza gelen, bir zamanlar televizyonların haber programlarının beynimize kazıdığı seks işçilerinden değil. Kendilerine yapılan muameleye oldukça öfkeli; "Sabah işe gitmek için metroya bindim. Benim bindiğim vagona bir polis de bindi. Ben hemen inerek kendimi bir başka vagona attım. Hiçbir suçum, hiçbir kabahatim olmamasına rağmen kendimi güvende hissedemedim. Çünkü işinde, gücünde pek çok arkadaşımızın başı son günlerde dertte. Olur-olmaz nedenlerle ceza yazılıyor." Arman'ı, arkadaşları da doğruluyor. Birisini kuaförden almışlar, bir diğerini ise marketten. Her ikisine de Kabahatler Kanunu'na göre ceza kesilmiş. Bir başkası ise Beyoğlu'nun arka sokaklarından evine giderken polislere yakalanmış: "Bana otomobil muamelesi yaptılar. Ara sokakta çevirmelerine rağmen ana caddede trafiği engelliyormuşum gibi ceza kestiler."


Travesti ve transseksüellerin anlattıklarını eşcinsellerin en yaygın örgütlenmelerinden biri olan Kaos GL avukatı Fırat Söyle de doğruluyor; "Cezalar ağırlıklı olarak Karayolları Trafik Kanunu'nun yayaların yol güvenliğini ihlal maddesinden kesiliyor. Ya da şimdi yeni başlayan bir uygulama var. Kabahatler Kanunu 37. Madde'ye göre yani çevreyi rahatsız etmekten veriliyor. Trafik Kanunu'na muhalefetten kesilmiş onlarca ceza var."
Travesti ve transseksüellere göre her şey Hüseyin Çapkın'ın İzmir Emniyet Müdürlüğü'nden İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilmesiyle başlamış. Ancak hem Fırat Söyle'ye göre hem yine bir başka eşcinsel örgütlenmesi olan Pembe Hayat Derneği'nin avukatı Senem Doğanoğlu'na göre bu cezaların geçmişi daha eski. Bilinen ilk uygulamalar da Ankara'da başlamış. Ankara'da görev yapan Doğanoğlu tam tarih veriyor; 16 Mart 2007. Ankaralı travesti ve transseksüellere ilk ceza o gün yazılmış ve zaman zaman şiddetini azaltsa da uygulama bugüne kadar sürmüş. Ankara Emniyet Müdürlüğü bu iş için Asayiş Şubesi'ni görevlendirmiş. Asayiş Şubesi de Yankesicilik ve Dolandırıcılık Bürosu'na bir ekip kurdurmuş. Bu ekibe "Balyoz" adı verildiğini anlatıyor Doğanoğlu. Tıpkı bir zamanların JİTEM'i gibi. Resmiyette var olmayan ama hep faaliyette olan bir grupmuş "Balyoz".
Ceza ödenmezse icra geliyor
Bu Balyoz timleri Ankara'da tam bir cadı avı başlatmış. Önce yolda, sokakta görülen travesti ve transseksüeller hedef alınmış. Bunun üzerine travesti ve transseksüeller eve kapanmış, dışarıya daha az çıkar olmuşlar. Ancak bu defa da "Hakkınızda şikâyet var, burada fuhuş yapılıyormuş" diye evleri basılmış. Senem Doğanoğlu'na göre bunlar yıldırma programının bir parçası: "Son üç yılda kamu otoritesinden gelen bir baskı var. Sokağa çıktıklarında, markete gittiklerinde bile ceza yazılıyor. Çevreyi rahatsız ettin diyorlar. Bu durumda nadiren sokağa çıkanların da evlerini basıyorlar. Gerekçe olarak, 'Şikâyet var, burada fuhuş yapılıyormuş' diyorlar. Bu durumda yapabilecek hiçbir şeyiniz kalmıyor. Travesti ve transseksüel arkadaşlar bu durumu AKP iktidarı ile ilintilendiriyorlar. Özellikle AKP'nin ikinci döneminde baskıların yoğunlaştığını savunuyorlar.

Yeni Aktüel


Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinin 204. sayısında bulabilirsiniz!


Bu haber 3729 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Basında İstanbul LGBTT

Şişli Kurtuluşta sokak ortasında travesti cinayeti!

Şişli Kurtuluşta sokak ortasında travesti cinayeti! İstanbulun Şişli ilçesine bağlı Kurtuluş semtinde Serdar Şeran (31) adlı travesti sokak ortasında boğazı kesilerek ...

Kabahatler Kanunu eşcinsellere baskı aracı mı?

Kabahatler Kanunu eşcinsellere baskı aracı mı? Lezbiyen, gay, biseksüel, travesti, ve transeksüeller Şişli Adliyesi önünde, bir basın açıklaması eyleminde bulundu...

ANKET

İstanbul LGBTT'yi ne kadar tanıyorsunuz?
Tüm Anketler

Trans X TurkeyTrans X Türkiye, Türkiyedeki trans* bireyler hakkında ve onların haklarını desteklemek için oluşturulan bir internet portalıdır. Bu portal trans* bakış açısı ile geliştirilmiştir ve trans* bireyler tarafından gerçekleştirilecektir.

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Trans X Projesi'nin ana partnerlerinden birisidir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi