İstanbul LGBTT
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Karaköy Genelevi Seks İşçilerinin Basın Açıklaması

Tarih 04 Ocak 2013, 18:28 Editör ilker

Bizler, Karaköy’de devletimiz tarafından 1953 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunun 128. Maddesine dayalı olarak çıkarılan GENEL KADINLAR VE GENEL KADINLARIN TABİ OLACAKLARI HÜKÜMLER TÜZÜĞÜ kapsamında verilen belgeler kapsamında tüm ruhsatları alınmış genelevlerde sigortalı olarak çalışan ve bu işi meslek edinmiş GENEL KADINLARIZ.

Bizler, Karaköy’de devletimiz tarafından 1953 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunun 128. Maddesine dayalı olarak çıkarılan GENEL KADINLAR VE GENEL KADINLARIN TABİ OLACAKLARI HÜKÜMLER TÜZÜĞÜ kapsamında verilen belgeler kapsamında tüm ruhsatları alınmış genelevlerde sigortalı olarak çalışan ve bu işi meslek edinmiş GENEL KADINLARIZ.

Hizmet vermekte olduğumuz olduğumuz Karaköy Genelevi Osmanlı İmparatorluğu döneminden kesintisiz faaliyette olan resmi işletme belgeli en eski genelevlerden biridir. Bizler bu işi meslek olarak edinmek zorunda kalan sigortalı işçi statüsünde çalışan insanlar olarak toplumun bu ihtiyacına dönük olarak tamamen mevzuat hükümlerine uygun olarak kayıt altında çalışan kadınlarız.

Yine çalışmış olduğumuz işyerlerinin tamamı işletme ruhsatlı işyerleri olup, sigorta kayıtlarımız düzenli olarak yapılmakta ve devlete sigorta ve vergilerimiz düzenli olarak ödenmekte olup, tamamen sıhhi şartlar altında titizlikle kontrollerimiz yapılarak çalışmamızı bugüne kadar sürdürmekteydik. Bu şekilde bizler gibi çalışan birçok insan da evinin ve ailesinin geçimini temin etmeye çalışmaktadır.

Ancak son bir yıllık süreçte devletimizin kayıt altında çalışarak hizmet vermeye çalıştığımız bu işyerlerimizde ve bizlerle ilgili herhangi bir yasal düzenleme veya yeni ve alternatif bir yer gösterme yapmaksızın tüzük hükümlerine aykırı keyfi uygulamalarla genelev kapsamında hizmet veren yüzlerce genel kadının sokağa düşmesine ve başkaca bir iş yapamayacakları için mesleklerini kayıt dışı ve kontrolsüz bir şekilde yapmasına sebep verecektir. Bu hali ile ahlak büro tarafından yapılan keyfi ve usule aykırı operasyonlarla tüzük hükümleri ihlal edilerek başlatılan idari süreçte ünvanı FUHUŞ YÜZÜNDEN BULAŞAN HASTALIKLARLA MÜCADELE KOMİSYONU olan komisyon vermiş olduğu kapatma kararları ile FUHUŞLA MÜCADELE değil fuhşun sokakta kontrolsüz, kayıtsız ve sağlıksız bir şekilde yapılmasına ve daha da artmasına sebep olacaktır. Değerli idarecilerimiz dolaylı yollardan KARAKÖY GENELEVLERİNİ tamamen usulsüz ve keyfi tutanaklarla tabi olduğumuz tüzük hükümlerine aykırı olarak kapatmaya çalışmakta olup bu konuda gerek tarafımıza gerekse çalışmış olduğumuz işyerlerimize herhangi bir bildirimde bulunma gereği duymamaktadır. Kamuoyu bilmelidir ki, Karaköy Semtinin göstermiş olduğu gelişme ve turizm açısından yaşanan dönüşüm nedeniyle işyerlerimizin bulunduğu bölge bir rant ortamı yaratmış olabilir. Böyle bir dönüşüm yapılacaksa da bundan en başta bu sektörde hizmet veren bizler ve işletmecilerin de haberdar olmamız gerekmektedir. Sayın idarecilerimiz bizlerin ve Karaköy Genelevlerinin komple kapanmasını istiyorlarsa buranın alternatifinin olup olmayacağının ve toplumun zaruri bir ihtiyacı olan evlerin yerine ne çözüm düşüneceklerini, ya da komple kapattıklarında bununla en iyi sonuca varıp varmayacaklarının cevabını vermelidirler.

Bizler her ne kadar yapmış olduğumuz iş nedeniyle toplum nezdinde tamamen dışlanmış bir grup da olsak, bizler de insanız ve insanca yaşama ve devletin mevzuat hükümleri uyarınca bize tanınan en temel hakkımız olan çalışma hak ve özgürlüğümüze saygı gösterilmesini isteme hakkımız mevcuttur.

İmzacı grup ve ögütler:

-Vesikalı Genel Kadınlar

-Kadın Kapısı

-Spod-Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği

-İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği

Bu haber 6117 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler ve Duyurular

TRANS X

TRANS X Trans X Türkiye, Türkiyedeki trans* bireyler hakkında ve onların haklarını desteklemek için oluşturulan bir interne...

Uzun bir süredir Avcılar'da Trans kadınlara yönelik başlatılan linç kampanyası yeni bir boyuta ulaştı.

Uzun bir süredir Avcılar'da Trans kadınlara yönelik başlatılan linç kampanyası yeni bir boyuta ulaştı. Yaşam alanları yok edilen, Mesken bulmakta bir hayli zorlanan trans kadınlar oluşturdukları yaşam alanlarında ise i...

ANKET

İstanbul LGBTT'yi ne kadar tanıyorsunuz?
Tüm Anketler

Trans X TurkeyTrans X Türkiye, Türkiyedeki trans* bireyler hakkında ve onların haklarını desteklemek için oluşturulan bir internet portalıdır. Bu portal trans* bakış açısı ile geliştirilmiştir ve trans* bireyler tarafından gerçekleştirilecektir.

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Trans X Projesi'nin ana partnerlerinden birisidir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi