İstanbul LGBTT
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

CHP İstanbul İl Örgütünden İstanbul LGBTT Dayanışma Derneğine Ziyaret

Tarih 04 Ocak 2013, 18:43 Editör ilker

CHP İstanbul Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Güven Karataş; kadınlara ve trans bireylere karşı uygulanan şiddete ve ayrımcılığa dikkat çekmek amaçlı İstanbul LGBTT Dayanışma Derneğine ziyarette bulundu.

CHP İstanbul Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Güven Karataş; kadınlara ve trans bireylere karşı uygulanan şiddete ve ayrımcılığa dikkat çekmek amaçlı Mor Çatı ve LGBT derneklerine ziyarette bulundu.

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Karataş Mor Çatı’dan Birgül Akay ile gerçekleştirdiği görüşme esnasında derneğin “Kadına karşı şiddeti engellemek için köprüler kurmak” ve “Sığınaksız bir dünya için iletişim ağı” projeleri hakkında bilgi aldı. Akay’dan kadına karşı şiddetin ülkemizdeki gerçek durumu hakkında önemli bir görüşme yapan Karataş, devlet politikalarında konu ile ilgili uygulamalar ve eksikliklerle ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Mor Çatı Derneği’nden Birgül Akay, kadına yönelik şiddetin artık korkulacak boyutlara ulaştığını ve günde 5 kadının çeşitli sebeplerle cinayete kurban gittiğini belirtirken; resmi rakamlarda bu durumun 2 günde ortalama bir kadının öldürülmesi şeklinde gösterildiğini ve bu istatistiklerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Bu görüşmenin ardından LGBT Derneği’nden Şevval Kılıç ile görüşen Karataş; nefret suçu mağduru konumunda bulunan trans bireyleri n durumunu ve nefret suçuna karşı bir yasa çıkarılmasına yönelik projeleri inceledi. LGBT Derneği’nden Kılıç, cinselliğin bir tercih değil yönelim olduğunu belirtirken; her 15 günde 1 trans bireyin hayatını kaybettiğini dile getirdi. Kılıç ve Karataş; özellikle trans bireylerin toplumsal alanda yaşadıkları istihdam sıkıntısı ve sex işçiliğinin zorunlu bir tercih olduğu konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Güven Karataş; özellikle şiddete ve nefret suçlarına yönelik karşılıklı bilincin geliştirilmesi amacıyla eğitim ve seminerlerin İstanbul Gençlik Kolları ve İl Örgütü ile paralel götürülebileceğinin altını çizerken; insan olarak kadınlara ve trans bireylere karşı işlenen tüm suçlardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve CHP olarak herkes için adalet arayışlarının bitmeyeceğini ifade etti.

Bu haber 1506 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler ve Duyurular

TRANS X

TRANS X Trans X Türkiye, Türkiyedeki trans* bireyler hakkında ve onların haklarını desteklemek için oluşturulan bir interne...

Uzun bir süredir Avcılar'da Trans kadınlara yönelik başlatılan linç kampanyası yeni bir boyuta ulaştı.

Uzun bir süredir Avcılar'da Trans kadınlara yönelik başlatılan linç kampanyası yeni bir boyuta ulaştı. Yaşam alanları yok edilen, Mesken bulmakta bir hayli zorlanan trans kadınlar oluşturdukları yaşam alanlarında ise i...

ANKET

İstanbul LGBTT'yi ne kadar tanıyorsunuz?
Tüm Anketler

Trans X TurkeyTrans X Türkiye, Türkiyedeki trans* bireyler hakkında ve onların haklarını desteklemek için oluşturulan bir internet portalıdır. Bu portal trans* bakış açısı ile geliştirilmiştir ve trans* bireyler tarafından gerçekleştirilecektir.

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Trans X Projesi'nin ana partnerlerinden birisidir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi