İstanbul LGBTT
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

20 Kasım 2012 - Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü

Tarih 04 Ocak 2013, 19:08 Editör ilker

Bundan tam 14 yıl önce Rita Hester adlı trans kadın, ABD’nin Boston şehrinde kendi evinde göğsüne aldığı 20 bıçak darbesiyle öldürüldü. Dünya trans hakları hareketi Rita Hester cinayetini sembol haline getirerek, her yılın 20 Kasım gününü "Nefret Cinayeti Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü" ilan ederek, nefret karşıtı mücadeleyi çeşitli etkinliklerle dünya gündeminde tutmaya devam etmektedir.

20 Kasım 2012 - Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü

Basına ve Kamuoyuna; Bugün tüm dünyada LGBT hak savunucularının ve insan hakları aktivistlerinin uluslararası eylem günü. Bugün ezilenlerin, ötekilerin birlik ve mücadele günü. Bugün Nefret cinayeti mağduru trans bireyleri anma günü.

Bundan tam 14 yıl önce Rita Hester adlı trans kadın, ABD’nin Boston şehrinde kendi evinde göğsüne aldığı 20 bıçak darbesiyle öldürüldü. Dünya trans hakları hareketi Rita Hester cinayetini sembol haline getirerek, her yılın 20 Kasım gününü "Nefret Cinayeti Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü" ilan ederek, nefret karşıtı mücadeleyi çeşitli etkinliklerle dünya gündeminde tutmaya devam etmektedir.

Türkiye, trans bireylere yönelen şiddet ve cinayet sarmalının en çok hissedildiği ülkelerden biri. Trans kırım ülkesine dönen bu caoğrafyada katiller, polis ve avukatların yönlendirmesi ile “Bana ters ilişki teklif etti” safsatasını kullanarak ağır tahrik indirimlerinden yararlandırılıyor. Beş, altı yıl gibi komik sürelerle serbest bırakılan katiller yanı başımızda yaşamaya devam ediyorlar. Hükümet yetkilileri, sorumsuz hatta kışkırtıcı açıklamalarıyla katillere akıl, fikir ve cesaret vermeye devam ediyorlar. Aynı egemen anlayış Ahlak, din, iman kisvesi altında Trans katliamlarına kapı aralayıp, yargı organları aracılığıyla ağır tahrik indirimleri uygulatarak âdeta “Katletmeye devam edin” mesajı veriyor. Nefreti kendi varlığının yegane temsili olarak gören egemenler, toplum içerisinde nefret kültürünü yayarak toplumsal yaşamı savaş alanına çeviriyor. Nefret cinayetlerine “Dur!” demek, toplumsal muhalefetin, yasa yapıcıların ve hükümetin dikkatini Trans bireyleri hedef alan nefret suçları ve nefret cinayetlerine çekmek, toplumun tüm ötekilerini katili olan egemen anlayışa karşı saf tutmasını sağlamak için bir kez daha tekrar ediyoruz; Ahlak, din iman kisvesi adı altında trans katliamlarına kapı aralayanlar onlardır. Kamusal alanda varlığımızı yok sayıp, seks işçiliğine itenler yine onlardır. Hasta, sapkın olarak adlandırıp, kabahatler kanunu çerçevesinde seks işçiliği üzerinden vergi toplayan iki yüzlü ahlak bekçileri yine onlardır. Bu iki yüzlü katilleri iyi tanıyın. Bunlar; Roboski'de Kürt gençlerinin başına bomba yağdırıp, hapishanelerde çocuklara tecavüz edenlerdir. Sivas'ta, Maraş'ta, Çorum'da katledenlerdir. 24 Nisan 1915'te Ermeni aydınlarını sürgüne yollayıp, katliam yapanlardır. 5-6 eylül 1955'te İstanbul'u, İzmir'i öksüz bırakanlardır. Onlar 24 ocakta güvercinleri katledenlerdir. Yeni demokrasi mücadelesi verenleri düzmece iddianamelerle cezaevlerine tıkanlardır. Anadili yoksayan, Cemevlerini ucube olarak niteleyenlerdir. 30 martta Tuğçe'yi, 5 Nisan'da Nükhet'i katledenler yine onlardır. Avcılarda Trans kadınları sürgüne zorlayan, kan kaybeden Serap'ı biber gazı ile katledenler yine onlardır.

Lgbt örgütleri olarak bir kez daha haykırıyoruz. Bugüne kadar baskı, zulüm ve zorbalık karşında nasıl dik durup mücadele ettiysek, bundan sonrada mücadele etmeye devam edeğiz. Ama bu defa tek başımıza değil, bu coğrafyanın tüm ötekileriyle. Katlettiğiniz Ermeni ve Rum halkıyla, Başına bomba yağdırdığınız Kürt gençleriyle, Yaktığınız Alevilerle, Fabrikalarda saatlerce çalıştırıp, tersanelerde 3 kuruşa ölüme ittiğiniz işçi sınıfıyla, Sokak ortasında öldürdüğünüz sosyalistlerle, İstanbul'da, izmir'de, Ankara'da katlettiğiniz trans arkadaşlarımızla geleceğiz. Kısacası yok saydığınız, korktuğunuz, tek tipleştirmeye çalıştığınız tüm ötekilerle geleceğiz. Kokuşmuş saltanatınızın, nefret kültürünüzün, iki yüzlü ahlakınızın sonudur bugünkü haykırışımız. Gün, nefret kültürü üzerine kurulan bu kokuşmuş düzene karşı, “tüm ötekileri” birleştirme günüdür. Gün, Trans bireylere yönelen nefreti durdurup bir arada mücadele etme günüdür. Bugüne kadar eylem alanı olarak gördüğümüz sokaklarda, meydanlarda, mitinglerde haykırdık: Hasta ve sapkın olanlar bizler değil, iki yüzlü genel ahlak kurallarınızdır. Bugün nefret cinayetlerine sessiz kalmak yarın tüm farklılıkların yok edilmesine, ötekilerin sistematik biçimde katledilmesine onay vermektir. Bizler bir grup hasta ya da sapkın bireyler değiliz. Cinsiyet kimliklerimizle bu yaşamın öznesiyiz. Çocuklara ders veren öğretmenleriz, adliyelerde haklarınızı savunan avukatlarız, giyindiğiz elbiseleri diken, kullandığınız eşyaları üretenleriz. Sokaklarda, caddelerde, alanlarda, parklardayız. Yaşamın her alanındayız. İki yüzlü ahlak temsilcilerine söyleceğimiz son sözümüz ; Vardık, varız, varolacağız!

Travestiyiz, buradayız! Alışın, alışın gitmiyoruz!

Nefret cinayetlerine karşı, yaşasın ötekilerin birliği! Nefrete inat, yaşasın hayat!

İstanbul LGBT Dayanışma Derneği

Hebûn LGBT Diyarbakır

Siyah Pembe Üçgen İzmir

Lambdaistanbul LGBT Dayanışma Derneği

Kaos GL

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği

SPoD

Bu haber 1541 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler ve Duyurular

TRANS X

TRANS X Trans X Türkiye, Türkiyedeki trans* bireyler hakkında ve onların haklarını desteklemek için oluşturulan bir interne...

Uzun bir süredir Avcılar'da Trans kadınlara yönelik başlatılan linç kampanyası yeni bir boyuta ulaştı.

Uzun bir süredir Avcılar'da Trans kadınlara yönelik başlatılan linç kampanyası yeni bir boyuta ulaştı. Yaşam alanları yok edilen, Mesken bulmakta bir hayli zorlanan trans kadınlar oluşturdukları yaşam alanlarında ise i...

ANKET

İstanbul LGBTT'yi ne kadar tanıyorsunuz?
Tüm Anketler

Trans X TurkeyTrans X Türkiye, Türkiyedeki trans* bireyler hakkında ve onların haklarını desteklemek için oluşturulan bir internet portalıdır. Bu portal trans* bakış açısı ile geliştirilmiştir ve trans* bireyler tarafından gerçekleştirilecektir.

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Trans X Projesi'nin ana partnerlerinden birisidir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi