İstanbul LGBTT
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Travestiyiz, Buradayız, Alışın, Gitmiyoruz! Eylemi Basın Açıklaması

Tarih 04 Ocak 2013, 21:15 Editör ilker

LGBT toplumu ve insan haklarına duyarlı kurum ve kişiler adına bizler burada yaşayan transseksüel arkadaşlarımızın sorunlarını ve tanıklıkları temelinde sordukları soruları sahipleniyor kamuoyu önünde tekrarlıyor ve ikna edici cevaplar alıncaya dek tekrarlayacağımızı duyuruyoruz:

Yeni anayasa çalışmaları sürerken ve bu çerçevede daha iyi bir demokrasiye geçileceği iddia edilirken kimi zaman devletin en yetkili ağızlarından, çoğunlukla da sabah akşam medya aracılığıyla topluma nefret kültürü aşılanmaya devam ediyor. Artan nefret ve ayrımcılığın ilk ve en ağır kurbanları da maalesef transseksüeller oluyor.

Bunun çok açık bir örneği yine geçtiğimiz günlerde Avcılar'da yaşanmıştır. İstanbul Avcılar ilçesinde, bir grup 7 Ekim 2012 tarihinde akşam saatlerinde trans bireylerin yaşadığı Meis sitesi önünde toplanarak linç girişiminde bulunmuşlardır. 50-60 kişinin evin önünde toplanmasıyla trans bireyleri linç etmeye kalkan kalabalık, “Namus için ölürüz, canımızı veririz” sloganlarıyla halkı nefrete çağırmıştır.

Depremin hemen sonrasında oldukça hasar görmüş ve çökme riski taşıyan Meis sitesindeki binalarda oturmaya razı olan yine her zaman ki gibi yoksullar, öğrenciler ve transseksüeller olmuştur. Ne var ki bölgenin SİT alanı ilan edilmesi, kentsel dönüşüm kapsamına girmesi ve depremin unutulmasıyla birlikte bölgenin rantı aniden yükselmiş ve nedense burada oturan transseksüeller birden bire göze batmaya başlamıştır.

Çoğu linç ve katliam girişiminde oldupu gibi bu olayın da dışarıdan birilerinin yönlendirilmesiyle yapıldığı açıktır. Bu binalarda yaşayan translarla komşu olan kişilerin bu nefret eylemine katılmadıkları bilinmektedir. Ayrıca eylemi örgütleyen kişilerin eylemi Emniyet ve Kaymakamlıkla görüşülüp desteklerini aldıktan sonra eylemi gerçekleştirdiklerine dair bir bilgi de bulunmaktadır.

Maraş, Çorum, Dersim katliamları başta olmak üzere bu coğrafyada devletin göz yumması ve hatta provokasyonuyla pek çok hazin kıyım yaşandığı bilinmektedir. Yine LGBT bireyler olarak bizler de, Eskişehir sürgününü, Ülker Sokak ve Eryaman katliamlarını dün gibi hatırlıyoruz. Devlet eliyle yürütülen bu tarz nefret provokasyonlarının kitlesel katliamlara değin varan kontrolü ve telafisi güç sonuçları olabileceğini iyi biliyoruz ve uyarıyoruz.

LGBT toplumu ve insan haklarına duyarlı kurum ve kişiler adına bizler burada yaşayan transseksüel arkadaşlarımızın sorunlarını ve tanıklıkları temelinde sordukları soruları sahipleniyor kamuoyu önünde tekrarlıyor ve ikna edici cevaplar alıncaya dek tekrarlayacağımızı duyuruyoruz:

- Bu provokasyonda İçişleri Bakanlığı, Kaymakamlık ve Emniyetin parmağı var mıdır?

Bu provokasyonu örgütleyen kişilerin bundaki çıkarı nedir? Bunu örgütleyen ve katılan kişiler hakkında neden hala bir yasal işlem başlatılmamıştır?

Yetkililer hareket geçmek için bir transseksüelin öldürülmesini mi beklemektedir?

Polis ve Savcılık saldırıların engellenmesi ve saldırganların yakalanması konusunda neden hala bir şey yapmadı/yapmıyor?

Bundan böyle LGBTT toplumu ve duyarlı kamuoyu olarak trans arkadaşlarımızın yaşadığı zulmün takipçisi olacağımızı duyuruyor ve başlattığımız “Transseksüel Soykırımı'na Karşı Dayanışma Kampanyası” na katılımınızı bekliyoruz.

Kampanyamız süresince tüm duyarlı kişi ve kuruluşları bizlerle dayanışmaya çağırıyoruz.

Nefrete İnat Yaşasın Hayat!

Travestiyiz, Buradayız, Alışın!

Avcılar’da Yaşayan Translar

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği

SPoD Sosyal Politikalar Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği

Siyah Pembe Üçgen İzmir LGBTT Dayanışma Derneği

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği

Kaos GL

Istanbul Bears (Istanbul Ayıları)

Bu haber 1925 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler ve Duyurular

TRANS X

TRANS X Trans X Türkiye, Türkiyedeki trans* bireyler hakkında ve onların haklarını desteklemek için oluşturulan bir interne...

Uzun bir süredir Avcılar'da Trans kadınlara yönelik başlatılan linç kampanyası yeni bir boyuta ulaştı.

Uzun bir süredir Avcılar'da Trans kadınlara yönelik başlatılan linç kampanyası yeni bir boyuta ulaştı. Yaşam alanları yok edilen, Mesken bulmakta bir hayli zorlanan trans kadınlar oluşturdukları yaşam alanlarında ise i...

ANKET

İstanbul LGBTT'yi ne kadar tanıyorsunuz?
Tüm Anketler

Trans X TurkeyTrans X Türkiye, Türkiyedeki trans* bireyler hakkında ve onların haklarını desteklemek için oluşturulan bir internet portalıdır. Bu portal trans* bakış açısı ile geliştirilmiştir ve trans* bireyler tarafından gerçekleştirilecektir.

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Trans X Projesi'nin ana partnerlerinden birisidir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi