Trans X Istanbul Gala


Açıklama: Sizi 33. İstanbul Film Festivali’nde dünya prömiyeri gerçekleşecek olan ve festival kapsamında Sinemada İnsan Hakları dalında yarışan Maria Binder yönetmenliğinde çekilen Trans X İstanbul filminin galasına davet etmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz.
Kategori: İstanbul LGBTT Hakkında
Eklenme Tarihi: 03 Nisan 2014
Geçerli Tarih: 12 A?ustos 2020, 18:48
Site: İstanbul LGBTT
URL: http://www.istanbul-lgbtt.org/lgbtt/haber_detay.asp?haberID=173


Sevgili arkadaşlar,

Sizi 33. İstanbul Film Festivali’nde dünya prömiyeri gerçekleşecek olan ve festival kapsamında Sinemada İnsan Hakları dalında yarışan Maria Binder yönetmenliğinde çekilen Trans X İstanbul filminin galasına davet etmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Bu gala Türkiye çapında yapacağımız nefret cinayetleri ve translara, diğer tüm azınlık gruplara ve kadınlara yönelik nefret cinayetlerinin Türkiye’de cezasız kalması ve insan hakları üzerine, yaptığımız projemizin başlangıcı olacak. Bu kapsamda gerçekleşecek olan turnemizde ziyaret edeceğimiz şehirler ise şöyle: : Izmir, Gaziantep, Adana, Ankara, Mersin, Kars, Dersim ve Van (yereldeki LGBTQİ örgütlenmeleri ortaklığında)

Özet

Trans X İstanbul bir bireyi merkezine alan belge filmi olmasının yanı sıra Türkiye’deki trans* bireylerin insan haklarını konu alan çok yönlü bir projenin parçasıdır.

Binlerce Trans* Kadın Türkiye’nin büyük şehirlerinde yaşamaktadır. Ve 2009 yılından bu yana Trans*’lara yönelik cinayetlerde gözle görülür bir artış gözlemlenmektedir. Ve eğer trans* bireylere yönelik nefret suçları soruşturulsa bile zanlılar genellikle yargının onları serbest bırakacağı algısına itimat etmektedir.

Ebru, İstanbul’da yaşayan bir Trans* Kadın ve arkadaşlarının yerlerinden edilmeleri ve öldürülmelerine karşı savaşıyor. Kendisi de aynı deneyimi devlet, toplum ve ailesinden dışlanmayla hayatı boyunca yaşamış. insan hakları ve LGBTQI insanların hakları üzerinde 25 senedir aktif olarak aktivizm yapıyor. Türkiye toplumunu mizah, öz alaysılama ve politik zeka ile değiştirmek istiyor. Ebru 85 yaşında emekli bir Alman hemşire olan yönetmenin annesi Margarethe ile tanışır ve onunla birlikte Trans*’lar için bir emekliler evi kurar. Ek olarak İstanbul’daki kentsel dönüşüm ve Gezi Park direnişi dönemi de film içerisinde yankılanan önemli noktalardandır.

----------------------------------------------

Dear friends,

We would like to kindly invite you to the world premier of documentary film Trans X Istanbul by Maria Binder at the 33rd Istanbul Film Festival - selected for the Competition: Human Rights in Cinema.

This is the start of a Turkey wide campaign against hate crimes and impunity , against hate crimes against trans* gender people, women and other minorities in Turkey and for Human rights.

A presentation tour of the film will visit the following cities: Izmir, Gaziantep, Adana, Ankara, Mersin, Kars, Dersim and Van. (in cooperation with the local LGBTIQ associations)

Synopsis

Trans X Istanbul is a personal documentary film and part of the multi-platform project Trans X Turkey about the human rights situation of Transgender people (Trans*) in Turkey.

Thousands of Trans*Women live in the big cities of Turkey. Since 2009 there has been an increase in the murder of Trans*. If crimes against Trans*Women are even investigated by the police and brought to court, the perpetrators can usually rely on being exempted from prosecution. Ebru, a Trans*Woman from Istanbul, fights against the displacement and murder of her companions. She has experienced exclusion from state, society and family in her own life. For 25 years she has been active for human rights and the rights of LGBTIQ. She wants to change Turkish society with humour, self-irony and political acumen. She meets Margarethe, a 85-year-old German retired nurse and mother of the film‐maker, and establishes together with her a retirement home for Trans*. Urban transformation of Istanbul and the protests around the Gezi Park resonate throughout the film.