Bafra T tipi Cezaevi'nde Trans kadınlar 40 gündür açlık grevinde...


Açıklama: Bafra T Tipi Cezaevi’nde uğradıkları hak ihlallerinden dolayı açlık grevine başlayan translardan biri olan Avşa, sistematik biçimde cinsel taciz ve şiddete maruz kaldı ve bu sebepten dolayı 60 gündür açlık grevinde…
Kategori: İstanbul LGBTT Hakkında
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2014
Geçerli Tarih: 12 A?ustos 2020, 19:49
Site: İstanbul LGBTT
URL: http://www.istanbul-lgbtt.org/lgbtt/haber_detay.asp?haberID=174


Basına ve Kamuoyuna

Bafra T tipi Cezaevi'nde Trans kadınlar 40 gündür açlık grevinde... Bafra T Tipi Cezaevi’nde uğradıkları hak ihlallerinden dolayı açlık grevine başlayan translardan biri olan Avşa, sistematik biçimde cinsel taciz ve şiddete maruz kaldı ve bu sebepten dolayı 60 gündür açlık grevinde… Açlık grevine girmesi sebebi ile Bafra’dan alınıp Kocaeli Cezaevi’ne gönderildi. Avşa’nın uğradığı hak ihlalleri ise saymakla bitmiyor.

Avşa, 2009 yılında Giresun İnfaz Kurumu’nda kalırken infaz koruma memurunun cinsel istismarına maruz kaldı. Yaşadıklarını delilleri ile birlikte yargıya taşıdı ve saldırıda bulunan memur Giresun Ağır Ceza Mahkemesi’nce hapis cezasına çarptırıldı. Avşa ise can güvenliği neden gösterilerek Tokat İnfaz Kurumu’na nakledildi.

Tokat İnfaz Kurumu’nda ise istismar eden memur Avşa’nın peşini bırakmaz ve önce kendisi ziyarete gelir. Daha sonra infaz memurunun işe başlayan başka bir arkadaşı Tokat’ta çalışmaya başlar. Ve böylece Avşa’nın yaşadıklarını Tokat İnfaz Kurumu’ndaki herkes öğrenir. Baskılar sonucu Avşa önce Niğde, devamında Gümüşhane ve Bafra’ya sürülür.

Bafra’da da bu sefer başka memurların cinsel taciz ve şiddetine maruz kalır. Avşa 22 ay kaldığı Bafra’da; taciz ve tehditleri idareye anlatırken bir memur herkesin önünde saçlarından tutarak “meydan dayağı” atar. Şiddet uygulayan memur aynı zamanda daha önceden Avşa’ya cinsel tacizde bulunmuştur. Avşa Bafra’da yaşadıklarını ise şöyle anlatıyor:

“Yüzüm gözüm tanınmayacak hale geldikten sonra hastaneye gönderilmeyip kurum revirince basit bir raporla geçiştirilmek istendi. Ancak olay günü olan 23 Aralık 2013 tarihinden bir gün sonra fenalaşmam ile acilen Bafra Devlet Hastanesine kaldırılıp tedavim yapılarak detaylı rapor verildi. Ve kurumdaki bazı personel ve idareciler yanıma gelerek bana saldıran memurun psikolojik sorunları olduğunu, anti-depresan ilaçlar ile ayakta durduğunu, şikayetimden vazgeçmemi, aksi takdirde tarafım için iyi olmayacağını söylediler.” Kamera kayıtları ve hastane raporlarına rağmen Avşa’nın şikayetleri “kovuşturmaya gerek yoktur” denilerek geçiştirilir. Ortada taciz yoktur, çünkü Avşa travestidir! Ve “Travesti oluşundan ötürü taciz hayatın olağan akışına aykırıdır, mümkün değildir!”

Bütün bu yaşadıklarından sonra Avşa açlık grevine girdi. Mektubu yazdığı sırada açlık grevi 60. günündeydi. 16 Şubat’ta Bafra’da yapılan muayenede sıvı kaybından dolayı hayati tehlike altında olduğu belirtildi ve 2 ay içinde 20 kilo kaybetti. 84 kilodan 2 ay içinde 62 kiloya düşen Avşa'nın durumu ciddiyetini koruyor. Buradan bir kez daha deklare ediyoruz;

Mahpushanelerde Trans Kadınların uğradığı her türlü şiddetin birinci dereceden sorumlusu adalet bakanlığı ve dolayısıyla hükümettir. Açlık grevinde olan trans kadınların sağlık durumlarının kötüleşmesinden ve yaşadıkları her türlü hak ihlalinden de birinci dereceden sorumlu olan yine bu kurumlardır. Sorumlu olan tüm kurum ve kuruluşları göreve çağırıyoruz. Avşa Erkuş ve tüm trans kadın mahpuslara uygulanan baskılara derhal son verilsin! Yaşanan ihlallerin takipçisi olacağız. Trans Mahpus Kadınlar Yalnız değildir!

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu

Hevi LGBTİ